Dřevěnka na Fojtství v Mostech u Jablunkova

Svědkem starých časů v centru obce Mosty u Jablunkova byla od roku 1790 dřevěnka. Původně v ní žil mostecký fojt Szotkowski. A jak už to bývalo zvykem, právě on měl nejhezčí chalupu ve vsi. Další generace rodiny Szotkowských žily na tzv. fojtství spokojeně ještě pěknou řádku let a staré vzpomínky i fotografie starostlivě uchovávaly v rodinném archivu. Snímky, o který dnes pečuje Josef Szotkowski, nakonec posloužily jako předloha k práci na přesné replice staré roubené stavby z poloviny 18. století. Na dřevěnce, té původní i té dnešní, jsou jasně patrné originální prvky lidové architektury oblasti Karpatského oblouku. 

Zub času však zahlodal i na mosteckém fojtství. V roce 1960 se z roubeného domku odstěhovala rodina Szotkowských a o čtyři roky později spadl na dřevěnku nešťastnou náhodou strom. Tehdy se musela část dřevěnky úplně zbourat. V posledních letech stavení značně zchátralo, dřevěné trámy se drolily pod prsty a kromě počasí se na nich podepsala i dřevomorka a nejrůznější hmyz. Poslední němý svědek starých gorolských časů se začal ztrácet před očima. 

Na přelomu roku 2007 a 2008 se na Fojtství rozběhl čilý stavební ruch. Tým architektů, řemeslníků, historiků došel k názoru, že opraví starou chalupu a dá ji podobu původní stavby. Dvě stě let stará dřevěnice se pod zručnými rukami tesařských mistrů – tatranských goralů z polského Zakopaného, rychle měnila. 

V dřevěnce „Na Fojtství“ uprostřed Mostů u Jablunkova vzniklo v roce 2008 Gorolské turistické informační centrum jako interaktivní centrum pro poznávání a rozvíjení gorolských zvyků a tradičních řemesel. 

Zdroj: www.mostyujablunkova.cz

Následující
Předchozí

Další zastavení

Třinec

Muzeum Třineckých železáren a města Třince

Wisla

Dřevěný kostel u Rezidence prezidenta – Rezidence prezidenta Polské republiky na Zadním Groně

Wisła

Habsburská hospodářská osada „U pramene Visly“